Україна

Житомирська обл. м. Коростишів

Телефон, Viber

+38(095)4270964 +38(098)2207315

Електронна адреса

gabrolux@ukr.net

Камінь

Камінь – це тверда гірська порода чи мінерал у вигляді суцільної маси або окремих шматків.

За походженням усі гірські породи поділяються на три основні групи:
  1. магматичні (первинні);
  2. осадові (вторинні);
  3. метаморфічні (видозмінені).

Магматичні породи утворилися безпосередньо з магми в результаті її охолодження і застигання. Ті породи, що утворилися в глибинах земної кори є щільними, твердими та міцними. До них належать габро, граніти, лабрадорит. Ті породи, що утворилися з вилитої та застиглої магми на поверхні земної кори, мають дрібнокристалічну структуру і велику пористість. До них належать туфи, пенза.

Осадові гірські породи називають вторинними, оскільки вони утворилися в результаті руйнування магматичних порід шляхом вивітрювання та розмивання водою і потрапляння її складових на дно великих водойм. У процесі висихання води в озерах і затоках утворилися пухкі породи пісків, глини, гравію, які пізніше перетворилися у зцементовані піщаники, брекчії, конгломерати. До осадових гірських порід належать вапняк і крейда, що утворилися з продуктів життєдіяльності рослинних і тваринних організмів. Загальною особливістю усіх осадових порід є їхня пористість, тріщинуватість і розчинність у воді.

Метаморфічні гірські породи утворилися шляхом перетворення магматичних і осадових гірських порід у новий вид каменю під впливом високої температури, тиску та хімічних процесів. Серед метаморфічних порід розрізняють масивні (зернисті), до яких відносять мармур і кварцити, а також сланцеві – гнейси і сланці.

Природний камінь є найдавнішим натуральним будівельним матеріалом. У наш час за високого рівня розвитку каменеобробки вироби з каменю використовують скрізь як у будівництві, так і в культово-меморіальних спорудах. У кожного виду каменю є свої особливості, які пояснюються його фізичними властивостями. Найважливішими властивостями каменю є його твердість та міцність. Чим міцніший камінь, тим довше він може прослужити.

Залежно від твердості мінералів, що входять до складу гірської породи, камені умовно можна поділити на три групи:
  • міцні (габро, граніти, лабрадорит, базальт);
  • середньої міцності (мармури, пісковики);
  • низької міцності (вапняки, туфи, пензи).

Габро – одна з найміцніших велико- та середньозернистих магматичних гірських порід основного складу, головними мінералами якого є плагіоклаз, піроксен, рогова обманка та кварц. Габро має темний колір з різноманітними чорними, синіми, зеленими включеннями різних розмірів. Габро є щільною породою, його густина – 2800-3400 кг/м3. Вироби з каменю габро використовуються основним чином для виробництва меморіальних виробів. З відходів виробництва та каменю низької якості виробляють щебінь для будівництва доріг, бруківку, бордюри та плитку для благострою вулиць і дворів. Габро рідко використовують для облаштування будинків зсередини.

Граніт – магматична гірська порода кислого складу із зернистою структурою. Найбільше в граніті зерен польового шпату, від кольору якого залежить колір граніту: ясно-сірий, жовтуватий, рожевий, червоний, зелений, коричневий та інші варіації. В Україні родовища гранітів зосереджені в межах Українського кристалічного щита, що тягнеться від Білорусії до Чорного моря. Граніти є довговічними матеріалами, що добре поліруються. З них виробляють декоративну плитку для зовнішнього та внутрішнього облицювання будівель – виробництво підвіконь, стільниць, столиків, камінів, східців, фонтанів, басейнів тощо. Граніти родовищ Покостівки, Лізників, Току широко застосовуються як у будівництві, так і у виробництві меморіальних виробів. Відходи виробництва та блоки низької якості використовуються для виробництва щебеню як для будівництва доріг, так і для виробництва бетону. Бруківку, бордюри, цоколі широко застосовуються для впорядкування дворів та вулиць.

Лабрадорит – порода темно-сірого, зеленкуватого чи чорного кольору, що складаються майже винятково із мінералу лабрадориту. Має характерну іризацію – яскраві переливи синього, блакитного та зеленого кольорів. В Україні родовища лабрадориту поширені в Житомирській області. Вироби з лабрадориту використовують головним чином у будівництві для зовнішнього та внутрішнього облицювання будівель, для облицювання камінів, басейнів, фонтанів тощо. Також лабрадорит застосовують у виробництві меморіальних виробів. Дрібний бут використовують для будівництва тинів; бордюри, цоколі, бруківку – для впорядкування дворів і вулиць.

Базальт – виливна магматична гірська порода масивної чи пористої текстури однотонного чорного кольору, складається основним чином із мінералів плагіоклазу чи піроксену, дрібнозернистої структури. В Україні поширений у Рівненській, Закарпатській, Донецькій областях. Як міцну гірську породу бруківку з базальту використовують для будівництва доріг, плитку – у внутрішньому та зовнішньому оздобленні будівель. Також вироби з базальту астосовують у благоустрої комплексів пам’ятників, але слід зазначити, що у виробах з товщиною більше 4 см можуть утворювати тріщини, якщо вони зазнають різкого охолодження (влітку під час дощу).

Мармур – порода із зернисто-кристалічною, ніби прозорою структурою світлого кольору з блідо-сірими плямами і розводами. Іноді певний колір переважає (рожевий, жовтуватий, червоний, чорний). Мармур є відносно м’яким матеріалом і тому легко розпилюється, шліфується та полірується. Його використовують як облицювальний матеріал для стін, підлоги, камінів. Виробництво підвіконь, східців, балясин, колон, скульптур. З мармуру не можна виробляти стільниці, бо він добре реагує з лимонною, яблуневою, оцтовою, щавлевою кислотами. В умовах помірного клімату за зовнішнього використання виробів з мармуру їх руйнування посилюється.

Пісковики – це породи, у яких зерна піску зцементовані залозистими сполуками, карбонатами і глинистими матеріалами. Залежно від виду цементуючої речовини та глибини залягання міцність пісковиків є різною. Здебільшого, всі пісковики добре розшаровуються. З пісковиків виготовляють плити для декоративної обробки під дикий камінь бетонних стін та фундаментів. У деяких місцевостях з пісковику будують огорожі та будівлі.

Вапняки розрізняють щільні та пористі. Із щільних виготовляють деякі фасонні деталі, плити для облицювання стін, камінів, виробництва підвіконь та східців. З пористих вапняків, у тому числі з вапняків черепашника, випилюють блоки для будівництва будинків та господарських приміщень.

Усі гірські породи видобувають відкритим способом у кар’єрах. Сучасні кар’єри обладнані потужною технікою, більшість якої іноземного виробництва; фронтальні навантажувачі, крани, ескаватори, бульдозери, вантажні автомобілі. Також кар’єри оснащені таким обладнанням: канатні установки для вирізання масивів у гірській породі, стрічкові станки для розбуровки масиву і виготовлення блоків, лебідки для розтягування масивів і блоків, бурильні молотки тощо.

200
Задати питання
Форма запитань.
Відправити
x
Форма замовлення
Спосіб оплати:
Список товарів покупки:
до оплати:
грн.
Замовити
x
x
x